Пирдопският медодобивен завод „Аурубис България“ има рекордна за страната печалба – от над 345 млн. лв. Подобно число не е отчитано от нито едно местно предприятие за последните десет години. Извън банките, които са правили печалби от този род, само „Мобилтел“ се доближава до числото със своя резултат от 325 млн. лв. за 2008 г., а печалби от порядъка на 200 млн. лв. през годините са постигали и „Солвей – Соди“, „Асарел Медет“ и др. Заводът в Пирдоп е второто най-голямо дружество в страната с приходи традиционно над 4 млрд. лв. и е най-големият износител.
Резултатът на „Аурубис“ е за финансовата година до края на септември 2017 г. от отчета на германския собственик Aurubis и е по международните счетоводни стандарти, но дава представа за числата, които може да се очакват за календарната 2017 г. От отчета става ясно, че производството в завода в Пирдоп е нараснало след направената инвестиция през миналата година. А обяснението за ръста в печалбата са поскъпването на медта и постигнатите по-високи такси за преработка и рафиниране.
Силна година
За финансовата 2016/2017 г. „Аурубис България“ увеличава печалбата си близо три пъти – от 61.2 млн. евро на 176.5 млн. евро, или 345.3 млн. лв. Макар че една от причините за това е спирането на работа за около 50 дни за планов ремонт предходната година, резултатът все пак е почти два пъти по-висок и от този за 2014/2015 г., когато дружеството отчете 90.1 млн. евро печалба. По българските стандарти за календарната година резултатите на компанията бяха дори по-високи – съответно 219 млн. лв. за 2015 г. и 196.7 млн. лв. за 2016 г.
В отчета на Aurubis детайли за финансовото представяне са дадени на ниво бизнес звено „Първична преработка на мед“, където освен завода в Пирдоп влиза и този в Хамбург. Общите приходи на звеното нарастват с близо 1 млрд. евро за годината и достигат 6.32 млрд. евро. Значително по-висока е и оперативната печалба преди данъци (EBT) – тя се увеличава 65% до 236 млн. евро. Друг ключов индикатор, който акционерите следят, е оперативната възвращаемост на основния капитал (ROCE), която достига 26.6% спрямо 16.4% за 2015/2016 г.
По-високите резултати на бизнес звеното се дължат на няколко причини. Компанията е успяла да си осигури благоприятен входен микс от суровини, както и по-изгодни цени на медния концентрат заради доброто предлагане на световния пазар. По-високите цени на медта са повишили предлагането на скрап и са довели до по-високи такси за рафиниране, което също се е отразило положително на резултатите на бизнес звеното. Ефект са оказали и по-високият добив на метал при по-високи цени, както и силният щатски долар.
Рекордно производство
Обемите на преработените суровини и произведените продукти от звеното „Първична преработка на мед“ са нараснали в сравнение с предходната година, което се дължи основно на доброто представяне на завода в Пирдоп, се посочва в отчета. Стабилното предлагане на меден концентрат и рециклирани материали е осигурило стабилно натоварване на производствените мощности. За 12-те месеца до края на септември двете предприятия в звеното са преработили приблизително 2.4 млн. тона меден концентрат (2.2 млн. т за 2015/2016 г.), което е най-голямото количество, отчитано досега. С 5 хил. тона повече е бил и входният скрап.
Заводът в Хамбург е преработил 1.1 млн. т концентрат, с което е постигнал нивото от предходната година, въпреки че миналата есен временно беше затворен за планов ремонт. За 12-те месеца до края на септември в Пирдоп са преработени 1.3 млн. т концентрат, което е значително повече, отколкото предишната година (1 млн. т). От една страна, това се дължи на временното спиране на работа миналата година, което понижи резултата тогава. От друга страна обаче, ремонтните работи и инвестициите са довели до оптимизация на производството, като ефектът се е усетил през 2016/2017 г.
Успоредно с повишената преработка се е увеличило и количеството на произведената сярна киселина, която е страничен продукт, до 2.4 млн. т спрямо 2.1 млн. т миналата година. От отчета на групата става ясно още, че в Пирдоп са били въведени мерки, които позволяват производството на сярна киселина с високо качество. Тази „чиста“ киселина е по-скъпа, а клиенти са производителите на батерии. Плановете на компанията са да увеличи обема на чистата киселина четворно до 2020 г.
Производството на катоди (мед с висока чистота) е достигнало 624 хил. т за звеното, което е с 40 хил. тона повече от миналата година. От общото количество заводът в Пирдоп е произвел 230 хил. т катоди (214 хил. т миналата година).
Групата
Групата Aurubis като цяло също отчита по-добри резултати за последната финансова година. Приходите й нарастват със 17% до 11.04 млрд. евро, а нетната консолидирана печалба почти се утроява до 352 млн. евро. По-високи са и двата основни следени индикатора – оперативната EBT се увеличава с 40% до 298 млн. евро, а ROCE достига 15.1% (10.9% предишната година).
Източник: www.capital.bg