На срещата с местните журналисти, проведена през седмицата, изпълнителният директор на „Дънди Прешъс Металс” за България Илия Гърков съобщи, че компанията възнамерява да разшири инвестиционната си програма за подкрепа на микро, малкия и среден бизнес в общините от Средногорието, в които фирмата осъществява своята дейност. Както е известно тази инвестиционна програма стартира през миналата година в община Крумовград, където за целта бе създаден специален фонд в размер на 5 млн. долара за подпомагане на бизнеса. Изпълнителният директор съобщи, че е провел разговори с кметовете на общините Челопеч и Чавдар за създаването на аналогичен фонд за подкрепа на местния бизнес. Предстои разговор и с кмета на община Златица. „Дарените средства ще бъдат с различен размер за отделните общини в зависимост от големината на общините. Предложението се посреща добре и с интерес. Идеята е да се създадат такъв тип бизнеси, които не зависят от минната индустрия. Те да бъдат изцяло независими”, каза Гърков.
Той обясни, че се предвижда „Дънди Прешъс Металс” да няма мажоритарно участие в управлението на този фонд. Той ще бъде управляван от избрани представители в неговия борд и ще се контролира от определена банка.
Изпълнителният директор обясни условията за достъп на фирмите до финансиране от фонда за подкрепа. „Средствата на фонда не са европейски и бюджетни средства. Това са средства, които са дарени от нас за ползване при определени условия. Първото условие е кандидатстващите с проекти да са местни фирми и да са регистрирани в една от трите общини. Също така проектите не трябва да са свързани с минната индустрия. Целта е независимо от това дали рудника продължава да съществува или не, тези бизнеси да работят”, каза той.
Илия Гърков коментира едногодишния период от старта на експлоатация на рудника в Крумовград. Той отбеляза, че още през първото тримесечие са постигнали проектните показатели за добив и преработка на руда. „Показахме, че в нашата индустрия е възможно нещата да се правят бързо и както трябва. В световен мащаб налаждането на подобно производство отнема над година. Ние вече постигнахме заложените показатели като добив и извличане. И в Челопеч и в Крумовград ние доказахме, че независимо при какви условия се работи в България е възможно да се постигат световни резултати. Жалкото е, че този добър пример на се използва”, заключи той.
Източник:www.rnews.bg