Инж. Цветомир Велков, генерален мениджър в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД сподели, в рамките на проведения Ден на кариерното развитие в МГУ, за опита, който е натрупал през годините и разказа своята история пред младежите, които слушаха с интерес.
„През третата година на моето обучение в Минно-геоложкия университет имах уникалната възможност да започна стаж в рудник „Челопеч“. Спомням си, когато за първи път влязох в рудника и усетих климата, средата и хората. Тогава трябваше да взема решение от първо лице дали това, което изучавам и ще работя в бъдеще, е моето нещо. Аз не идвах от семейство с потомствени миньори и всички решения в живота си формирах сам. Точно тогава, когато влязох в рудника усетих истински нещата.“, разказа г-н Велков и продължи с това, че за него най-доброто учение е това чрез преживяване, преживяване като това, което той е изпитал, влизайки за първи път в подземен рудник.
„Историята ми може да бъде разделена на две части, на два важни урока, които научих и които искам да споделя с Вас. Първият урок си ти като инженер – учиш се, изчисляваш, реализираш това, което си изчислил като инженер и виждаш плодовете на всичко, което си успял да постигнеш. Вторият урок е виждането на себе си като ръководител – вече отговаряш за много неща – за процеси и хора. Сам не можеш да се справиш, колкото и добър да си като инженер. Тогава създаваш успешни екипи, за да правиш себе си и компанията още по-успешна.“, каза още инж. Велков.
Инж. Любомир Хайнов, генерален мениджър в „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД разказа за своя професионален път и натрупан опит.
„Моята история е малко по-различна. Започнах да работя в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД съвсем случайно и още по-случайно започнах да уча в Минно-геоложкия университет. Учих само две години, след това прекъснах за 10 и започнах да градя своята кариера. Предложиха ми позицията директор на обогатителната фабрика, но без висше образование нямаше как да стана такъв. Тогава всъщност започнах да уча както трябва, надявам се Вие така да го правите в момента. Взех две години за една, а по-рано взимах една учебна година за пет, но обърнах тренда.
Днес се гордея с постигнатите високи резултати на мен и целия екип в „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ ЕАД. „Ада тепе“ е най-малкия рудник от тук присъстващите, но и най-интересния. Екипът е много млад, като 99% от инженерния състав е започнал от стажантска програма.“, сподели инж. Хайнов.
След края на дискусионния панел, студентите имаха възможността да научат повече за лятната стажантска програма в двете дружества на „Дънди Прешъс Металс“ в Челопеч и Крумовград. На щанда на компанията Христина Сеизова, бизнес партньор в отдел „Човешки ресурси и Администрация“ в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, разказваше по-подробно на всички проявили желание да научат повече за стажа. Тя сподели за ползите от лятната стажантска програма и за полезния опит, който младежите ще успеят да натрупат в среда, заобиколена от професионалисти. Всички посетители на щанда получиха брошури, на които ясно са написани критериите за кандидатстване и отделите, в които могат да го направят. Сеизова разясни пред студентите от университета, че те могат да дойдат на стаж в компанията за два или три месеца през юли, август и септември. Най-нетърпеливите сред тях пожелаха на място да направят подземна обиколка в рудник „Челопеч“ и се докоснаха до реалната работна среда на 600 метра под земята, благодарение на очилата за виртуална реалност.
Източник: rnews.bg