За какво си мечтае едно малко момче? Да стане голям футболист или да кара голям камион. А за какво си мечтае всеки родител – детето му да има стабилна работа и да се реализира професионално и житейски в родното си място, а не на хиляди километри от дома.
Проектът за дуално обучение, който се реализира в Панагюрище от 2014 година по инициатива на минната компания „Асарел-Медет“ АД помага за сбъдването на тези мечти. За десет години вече шест випуска минни специалисти се дипломираха в Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище. Към момента в рудодобивната компания работят 28 от завършилите младежи, а обратната връзка от ръководителите на учениците е изключително добра.
На 12 юни тазгодишните зрелостници от Професионалната гимназия в Панагюрище получиха своите дипломи за средно образование, заедно със свидетелства за професионална квалификация. Дипломираха се 10 ученици от паралелката „Минна електромеханика“ и 7 от специалността „Пътно-строителна техника“. Четиринадесет младежи приеха поканите за работа и от началото на септември ще бъдат най-младите работници в екипа на рудодобивната компания.
Сред тях са и пълните отличници на випуска Стоян Грънчаров и Николай Шишков. Техните бащи Стефан Грънчаров и Васил Шишков също са част от екипа на „Асарел-Медет“. „Практиката ми даде възможност да приложа знанията си в реална работна среда, а „Асарел“ е от тези компании, които допринасят за развитието на младите таланти още от училище. Дуалната форма дава много възможности за успех и перспектива занапред. Всички съвети, които получих от наставниците, ми бяха полезни и са важни за успеха, който постигнах“, казва Ники.
„По наследство“ получава страстта към електромеханиката и другият пълен отличник от шестия випуск на дуалното обучение в „Асарел“- Стоян Грънчаров. „Баща ми ме запали в тази сфера, а „Асарел-Медет“ още от първия ден ме изуми с големите си инвестиции във високотехнологични машини и автоматизирания процес на работа. Дуалното обучение е начин, по който всеки ученик може да се докосне до всичко онова, за което само е чел“, казва Стоян, който също е избрал да остане и да се реализира в Панагюрище.
Успехът на „първите“ минава през обучение, постоянство и труд
„Да тръгнем първи, означава да тръгнем навреме“ – фирменото мото на „Асарел-Медет“, олицетворява напълно историята на двама служители в панагюрската компания, които за първи път тази година ще получат званието „Най-добър в професията“ и които са преминали през няколко етапа в своя кариерен път. Това са Стоян Боев – експерт по обучения и квалификация в отдел „Персонал“, и Кристина Цветанкова – реагентчик в Обогатителна фабрика „Асарел“.
Пътят на Стоян започва преди 13 години, когато се включва в стажантската програма на компанията, а няколко години по-късно вече е част от екипа на отдел „Персонал“. Спомня си за 2014 година, когато стартира разяснителната кампания за пилотния за страната ни проект за дуално обучение, съвместно с Професионалната гимназия в Панагюрище. Стоян участва в подготовката на документите и изпълнението на изискванията от различните институции още от самото начало и не крие, че е имало моменти, в които всички са мислили, че трудно ще успеят.
„За успешната реализация на младежите говори и това, че всяка година има поне по един участник от дуалното обучение, който получава наградата „Най-добър в професията“, което според мен е показателно за успеха на този тип обучение и е пример за добрата връзка между бизнеса и образователните институции“, споделя още Боев. В своя емоционален разказ за „приключението“ дуално обучение Стоян разказва, че всеки път, когато е отивал до работните места на учениците, за да ги провери как се справят, той се е обръщал към своя ръководител с думите „Отивам да видя децата“. „В крайна сметка за нас те бяха едни деца, които израснаха пред очите ни. Запознаха се със своите професии, придобиха нужните умения и се превърнаха в едни наистина добри специалисти и наши колеги“, обобщава той.
Ако за Стоян „да тръгне пръв“ означава да е част от хората, успешно реализирали проект за обучение на млади минни специалисти, то за инж. Кристина Цветанкова първата крачка е направена в момента, в който става част от първия випуск дуални ученици в „Асарел“. „Ние бяхме първите, не знаехме какво ни очаква. Ние бяхме тези, които трябваше да „отъпкат пътеката“ на идващите след нас. Днес инж. Цветанкова има зад гърба си пет години трудов стаж в компанията. Тя е успешно дипломиран бакалавър по специалността „Обогатяване и рециклиране на суровини“ и изучава магистратура по „Инженерна безопасност“ в МГУ „Св. Иван Рилски“.
Криси си спомня своя първи официален работен ден на 1 август 2019 г., когато пътувайки за работа, е изключително притеснена, но и до днес помни широката усмивка на колежката й Радка Барова от Обогатителна фабрика „Асарел“. „Тя ми разказа как е започнала работа на моята възраст, вдъхна ми сили и кураж и това намали притеснението. Влизайки в цеха се запознах и с мъжката част от колектива, които ме приеха добре още от първия ден. Въпреки че за тях бях младо момиче, ми позволиха да контролирам флотационния процес и реагентовия режим, както и да следя показателите“, спомня си Криси. Споделя още как след края на работния ден си е направила 15 минутна равносметка за случилото се и е усетила в себе си страх дали ще успее да запомни цялата нова информация и процесите, с които се е запознала. Ставайки сутринта си казва – „Ще се справя и ще докажа, че едно момиче може да се справи в мъжки бранш точно толкова добре, колкото и мъжете“. Спомня си как влиза в цеха, взима 3-4 листа и една химикалка и започва да си води записки. Записва си откъде минава всяка една тръба и къде отива, прави чертежи и описва всички нови неща, които научава. „В един момент усетих, че не ми е нужно да записвам, защото вече се чувствах готова и уверена, че всичко мога да направя и сама“, връща се назад Криси. Като част от „първите“, пожелава много здраве и успехи на десетия випуск ученици, които тази есен ще прекрачат прага на Професионалната гимназия в Панагюрище. „Надявам се един ден да бъда част от техните наставници и да имам честта да ги обучавам“, с усмивка заключва инж. Цветанкова.
Източник: trud.bg