„Геотехмин“ООД и „Елаците-Мед“АД стартираха беседи, съпътстващи ученическия конкурс „Съкровища от миналото – животът и трудът на хората от моя роден край“ 2017. Той се провежда в рамките на програмата за Корпоративна социална отговорност на двете дружества „Култура и национална идентичност“.
Беседите се провеждат в основните училища в селищата, където двете дружества развиват своята дейност. Лектори са телевизионните водещи на предаването „Историята оживява” от BiT Иван Кънчев и Марио Мишев, млади хора с траен интерес към историята. Независимо от това, че единият е завършил политология, а другият международни отношения, историята е тяхно призвание и професия.
Срещите с младите хора от района започнаха вчера от историческия град Копривщица, а след обяд продължиха в Челопеч и Мирково. Денят се превърна в празник за децата, които по един вълнуващ и емоционален начин се докоснаха до нашата история.
Двамата лектори показаха завидни умения да владеят аудиторията и да поднасят материята по един увлекателен начин и заслужено бяха изпратени с аплодисменти от децата. Беседите бяха според възрастовата група на участниците в конкурса. Акцентира се върху темите за родолюбието, необходимостта да познаваш родния си край, героите от района и от националната история.
Презентациите бяха съобразени с различните възрасти на децата и разнообразени от кратки и интересни филмови клипове. За най-малките, децата до 4 клас, лекторите стартираха с интересен филм за красивата българска природа. Представени бяха постиженията на българската наука и култура. За тези хора малко се говори днес. Интересно беше за децата да разберат, че създателят на първия електронен часовник е инж. Петър Петров. Откривателят на най-отдалечената планета е Димитър Съселов. Българинът д-р Стамен Григоров е дал на света рецептата на киселото мляко откривайки млечно киселата бактерия. Българинът Румен Антонов е създателят на петстепенната автоматична скоростна кутия, а телефонния секретар е създаден от Асен Йорданов. Създателят на първия компютър Джон Атанасов е известен в целия свят. Споделяйки тези факти Иван и Марио се опитаха да създадат в децата чувството за национална гордост. Важните дати в нашия календар бяха представени по забавен начин, така че да се запомнят в детското съзнание. Стремежът бе да се стимулират децата да изучават родния край и да споделят наученото с близките си.
При втората възрастова група децата от 5 до 7 клас лекторите започнаха с кратко историческо есе. В него те изтъкнаха, че всяка една история е лична и всеки човек е уникален и има своето място в живота ни. Този конкурс дава възможност на младите хора да се разровят и да намерят непубликувани неща. За да покажат, че всеки човек е важен лекторите показаха клип за четирима обикновени хора участници в Априлското въстание и Ботевата чета. Тези истории трябва да се разказват. Днес не се налага да жертваме живота си, но трябва да обичаме родния край, да работим за неговия просперитет, убедени са Иван и Марио.
На базата на своя опит лекторите дадоха и основни насоки за провеждането на интервю. Според тях трябва да се спазват три основни правила – проучи, напиши и провери. Проучването се налага, за да сме сигурни, че информацията е вярна и да се представят поне две гледни точки. Писането да става с кратки и ясни изречения. В началото се започва с резюме и да си представяме, че текста се чете от незапознати с материята хора. Проверката да се провежда от външен независим човек.
Децата показаха значителен интерес към беседите и зададоха допълнителни въпроси. В проведения диалог с лекторите те разказаха с какво ще се включат в конкурса.
Източник:www.rnews.bg