На 1 ноември, в двора на началното училище в Пирдоп, бе отбелязана 139-та годишнина обявяването на война от Кралство Сърбия на младото Българско княжество, извършило на 6 септември своето обединение с изкуствено създадената по Берлинския конгрес от 1878 г. област Източна Румелия.
Събитието се състоя пред паметника на генерал-лейтенант Стефан Георгиев Паприков, който е един от героите на Сръбско-българската война. Присъстваха кметът на община Пирдоп Ангел Геров, зам.-кметът Милена Мачканова, Ива Георгиева и Селда Шакир от Военно-отчетните бюра в Златица и Пирдоп, общински служители, учители, граждани.
Нели Самарджиева от Общинска администрация Пирдоп открои важните моменти от войната през 1885 г., продължила само две седмици и впечатляващата победа на българската войска и нейните командири – капитани. Тогава изпъкват талантът и способностите на младите ни офицери да провеждат отбранителни и настъпателни операции срещу превъзхождащи ги по знания и опит генерали и армии. Един от героите на войната е роденият в Пирдоп капитан Стефан Георгиев Паприков. Именно той разработва и организира провеждането на плана за овладяването на Пирот, с което се слага край на войната между Княжество България и Кралство Сърбия. За отличното управление на българските войски в операциите, той е удостоен с орден „За храброст“ 3-та степен. Във военната си кариера, генерал Паприков израства до министър на външните работи и вероизповеданията в кабинета на Александър Малинов през 1908 г. и има важна роля за обявяване независимостта на България.
В знак на преклонение пред делото и паметта на пирдопския генерал, ръководството на община Пирдоп и представителите на военно-отчетните бюра в Пирдоп и Златица положиха венец.
Източник: srednogorie.bg