Аурубис България посрещна с питка и мед 90 аташетата по околна среда и климат на страните-членки на Европейския съюз. Визитата на високо равнище е част от програмата на неформалния съвет по околна среда и води, който се проведе в България между 10 и 12 април. Посещението е свързано и с меморандума за сътрудничество между Аурубис и министъра на Българското председателство на Съвета на ЕС, с което компанията се ангажира да подпомага осъществяването на дейностите и приоритетите, заложени в програмата на Председателството. В мероприятието взеха участие и кметовете на Пирдоп, Златица и Чавдар, Ангел Геров, Магдалена Иванова и Пенчо Геров.
Тим Курт, Изпълнителен директор на Аурубис България запозна гостите с реализираните ключови проекти, резултатите от дългосрочната инвестиционна програма и въведените нови технологии за опазване на околната среда. Аурубис България е част от международната група Аурубис, която оперира в повече от 20 страни в Европа, Азия и Северна Америка.
“Аурубис вече е инвестирала над 1.1 милиарда лв. за модернизация на производството в завода в Пирдоп, 210 милиона от които за опазване на околната среда“, заяви Тим Курт по време на посещението. „Горди сме, че продължаваме дългогодишната традиция на медното производство в България. През тази година се навършват 60 години от създаването на медодобивния комбинат в Пирдоп. Днес заводът вече реализира 9% от износа и 6% от вноса на България и има структуроопределяща роля за икономиката на страната“, допълни той.
Ангел Костов, Ръководител направление „Екология и здраве при работа”, презентира промените настъпили в областта на екологията в компанията. Представени бяха подробни данни свързани с опазването на въздуха, водите и почвите в района. Присъстващите аташета се убедиха, че Аурубис България спазва стриктно европейските норми свързани с опазването на околната среда.
Част от визитата бе и посещение на единствената у нас пречиствателна станция за дъждовни води, част от проектите на Аурубис в България. Едуард Стефанов, инженер изследвания и развитие, представи пред гостите технологичния процес в станцията и постигнатите параметри в опазването на дъждовните води.
Делегацията посети и депото за събиране и съхранение на кек.
Източник: www.rnews.bg