Днес в „Аурубис България” гостуваха най-добрите ученици на България по математика и физика. Те участват в Есенното национално състезание по физика, което се провежда този уикенд в Копривщица. Негови домакини са Регионално управление на образованието – София област и СУ „Любен Каравелов”.
Ивайло Георгиев, ръководител „Устойчивост и връзки с институциите“, поздрави гостите и представи дейността на „Аурубис България”, най-големият медодобивен комбинат в Югоизточна Европа. Учениците с интерес научиха, че компанията е една от малкото в страната, която развива развойна дейност. Част от процесите са толкова специфични, че технологиите за тях трябва да бъдат специално проектирани.
Георгиев обясни на децата, че живеем в преходно време. Човечеството за пръв път си задава въпроса как да превърне линейния процес на преработка и доставки в кръгов. Това означава все повече да се използва отпадъка, който се получава при производствата, като се превръща в суровина и се връща в процеса. Кръговата икономика се съчетава със стремежа за забавяне на климатичните промени.
Учениците разбраха, че Групата Аурубис е най-големият инвеститор в рециклирането, в най-мощната икономика на САЩ. Компанията е създала най-голямата вторична металургия в страната, която работи изцяло със скрап.
Доцент д-р Милен Кадийски, ръководител на отдел „Изследване и развитие“, запозна учениците с производствения процес в „Аурубис България“. Той разказа, че компанията се стреми да извлича не само медта, а всички други метали които се съдържат в концентрата и преработвания скрап. Учениците разбраха, че това се постига чрез съвременни технологии и прецизни уреди.
Юлий Маринов, мениджър „Здраве и безопасност при работа”, представи изискванията по техника за безопасност, които гостите на компанията трябва да спазват.
С голям интерес децата разгледаха производство „Рафинерия”, където се получава крайният продукт от дейността на компанията – катодната мед. Те посетиха също „Пречиствателна станция за дъждовни води“. Тук те разбраха, че всички води, които напускат територията на завода са пречистени и не съдържат замърсявания.
Тази година в националното състезание участват 281 ученици от цяла България, които проявяват интерес към природните науки – математика и физика. Със сериозен брой участници са Софийската математическа гимназия и Природо-математическа гимназия – София. Участват също и математически гимназии от Русе, Пловдив, Варна, Ямбол, Бургас, Кърджали, Хасково и др. От Софийска област свои представители имат ПГ „Велизар Пеев“ – Своге и ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров“ – Ботевград. Сред участниците е и Чавдар Ненов от Пирдоп.
В състезанието участниците решават задачи по физика. Децата са разделени в шест групи от 7 до 12 клас. В отделна група се състезават най-добрите ученици, които решават най-трудните задачи и се борят за участие в международни олимпиади.
Източник: rnews.bg