Успехът на един бизнес отдавна не e само разказ за резултатите от годишните отчети, а сбор от вдъхновяващи истории за приноса към обществото и за хората, които заедно пишат своите лична истории за житейски и професионален успех. Това е формулата, която важи за „Асарел-Медет“ – панагюрската минна компания, която през 2022 г. потвърди, че е обречена да успява.
Устойчивото развитие на минна компания: мисията възможна
Председателят на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ Димитър Цоцорков стана първият българин, който получи отличие от Глобалния договор на ООН в Ню Йорк за приноса си към целите за устойчиво развитие. През 2022 г. той бе избран за един от десетте световни носители на наградата SDG Pioneers, определени от администрацията на ООН, представители на гражданското общество, академичните среди и предишните носители на приза.
Глобалната награда се присъжда от 2016 г., като това е първият мениджър от минна компания в света с престижното отличие. Знакът е, че ако управляваме добре тежката индустрия, имаме шанс да мислим в още по-голям мащаб за устойчивото развитие като баланс между икономическия растеж, грижата за природата и социалната отговорност.
„Благодаря на целия екип на „Асарел-Медет“, защото тази награда е признание за усилията, иновациите и добрата работа на всички“, каза Димитър Цоцорков при обявяването на отличието. Той посвети наградата на покойния си баща проф. д-р Лъчезар Цоцорков, като открои неговата визия за инвестиции с мисъл за бъдещето. „Някогашните стереотипи за минното дело вече се преодоляват. Тази индустрия е поле и двигател за много иновации, а медта е базова суровина за развитието на зелените технологии“, посочи още председателят на Надзорния съвет. Според него, съвременните дигитални решения позволяват на бизнеса да управлява много по-ефективно своите процеси, да намалява въглеродния отпечатък и да се грижи по-добре за опазването на околната среда, енергийната ефективност и управлението на всички ресурси.
Пътна карта, а не еднократно действие
Вече две десетилетия в компанията се работи с разбирането, че устойчивото развитие не е еднократно действие, а пътна карта с ясни цели и дългосрочен хоризонт. „Асарел-Медет“ има 7 фирмени програми за устойчиво развитие, като по тях през 2022 г. са вложени над 73 млн. лв., показват предварителните данни. С това през 21-ви век вече са инвестирани около 1,5 млрд. лв. за модернизация на производствения процес, развитие на минерално-суровинната база, енергийна ефективност, опазване на околната среда, безопасност на труда, развитие на човешкия капитал и корпоративно развитие. На практика това са стотици реализирани проекти – от различен калибър, но в една посока. Знаков пример са двете циклично-поточни технологии за транспорт на руда и откривка в панагюрската мина. Те намаляват емисиите от автомобилите в рудника с 40% и редуцират транспортните разстояния. Друг успех е инсталацията за екстракция и електролиза, която е пример за кръгова икономика, защото произвежда чиста катодна мед от практически отпадни продукти.
Технологичната революция в мината
Отличието на Димитър Цоцорков от Глобалния договор на ООН е в областта на дигиталната трансформация. За минните специалисти това е голямо признание, защото е свързано с внедряването на нови и много скъпи технологии. Дали може и без тях? Не, ако се развива минно производство от ново поколение. Старите мини са работели и без модерните автоматизирани системи за контрол на процесите, но стандартите им са били коренно различни, а настоящите резултати са изглеждали мираж.
Екипът на „Асарел-Медет“ днес се гордее със супермодерните си автоматизирани системи от световните технологични гиганти, които позволяват управление, мониторинг и контрол на работните процеси в реално време. Нещо повече – компанията се включва в международни научноизследователски проекти за нови разработки. „Асарел-Медет“ е единственият български участник в иновативния европейски проект X-Mine, по който се тестваха технологии, считани за бъдещето на минното дело. Сега компанията е част от нов научноизследователски проект – AGEMERA, който изследва европейския потенциал по отношение на критичните суровини, нужни за зеления преход.
Не технологиите, а хората стоят зад успеха
„Внедряваме най-новите интегрирани решения, инвестираме в иновации и ползваме най-доброто от напредъка на технологиите, но най-важни за успеха са хората, защото те носят заряда за промяна и развитие“, казва Димитър Цоцорков. „Автоматизираните системи правят технологична революция в нашия отрасъл, значително облекчават работата на колегите, подобряват безопасността на труда и опазването на природата, но не ги възприемаме като нещо, което може да замени човека“, смята още той.
„За да се развива компанията, трябва да сме в крак с най-новите технологии във всички аспекти на дейността ни, но хората ще продължат да бъдат главната движеща сила на успеха – тези, които стоят дори зад най-съвършената технология и създават иновациите“, потвърждава също инж. Николай Пелтеков, който е изпълнителен директор на „Асарел-Медет“ от началото на 2023 г. За да се осигури устойчивото развитие на компанията, той ще работи в тясно взаимодействие с досегашния изпълнителен директор инж. Делчо Николов, който е председател на Управителния съвет, както и с председателя на Надзорния съвет Димитър Цоцорков.
Приемствеността е в духа на фирмената култура, а инж. Пелтеков е пример за успешно кариерно развитие в компанията. Родом е от Панагюрище и за 25 години в „Асарел-Медет“ преминава през всички стъпала на йерархията. Като млад специалист е започнал като механошлосер и механик, след което става началник на участък в рудник „Асарел“, ръководи „Ремонт Обогатителна фабрика“ и отдел „Инженеринг на ремонта“, преди да стане директор „Ремонтни дейности“ и Генерален директор. Убеден е, че най-добрата формула за компанията е сама да изгражда и развива кадрите си, така че всеки да получава шанс да се обучава и израства през различни позиции, ако има способности, постига резултати и дава добър пример.
Бизнес с изключителен принос за своя регион
„Наш приоритет са новите технологии и инвестициите в развитието на хората“, обобщава инж. Делчо Николов, председател на Управителния съвет на „Асарел-Медет“. Той подчертава, че минерално-суровинната индустрия има дългосрочен хоризонт на развитие и осигурява стабилност и благосъстояние на регионите, в които се развива. В минно-обогатителния комплекс пряко работят около 1200 души, като 93% от тях са от община Панагюрище. Още толкова са работещите в дъщерни и смесени дружества.
Група „Асарел“ създава над 60% от произведената продукция и над 70% от добавената стойност на индустрията в Панагюрище, сочи анализ на Института за пазарна икономика, направен през 2022 г. Той показва, че минната компания има изключително дълбоко социално-икономическо въздействие върху развитието на своя регион. Сред най-големите инвестиции, които променят облика на общината, са дарителската зала трезор за Панагюрското златно съкровище, новата хотелска инфраструктура и публично-частните партньорства за изграждането на модерната многопрофилна болница и спортната зала в Панагюрище.
Благодарение на инвестицията в модерната МБАЛ „Уни Хоспитал“, една неголяма българска община посрещна пандемията на второ място по брой лекари на глава от населението в страната, показа още изследването на ИПИ. А във времето на локдауните в туристическия бранш минната компания продължи да инвестира в хотелската си инфраструктура, за да развива местния потенциал в тази област.
„Ловци на митове“ по панагюрски
За десетте години след откриването на дарителската зала трезор на Панагюрското златно съкровище в средногорския град близо 1 милион души са посетили експозицията на тракийския шедьовър. Оригиналът на Съкровището се завърна у дома, в Панагюрище и през миналата година, когато само за месец и половина го видяха над 7 хиляди туристи от страната и чужбина, отчитат от музея.
Сам по себе си проектът на залата трезор е истинско архитектурно съкровище. Голямата му добавена стойност обаче е силният тласък, който дава за развитието на местния туризъм. Така се разбива митът, че туризмът не може да се развива в хармония с рудодобива. Напротив – туристическите посещения в местния музей се увеличават над три пъти още за първите четири години, за да продължат с бързи темпове нагоре и да повишат сериозно броя на нощувките в средногорския град. Рекордът на туристическите посещения в Панагюрище засега се държи от 2019 г., когато на глава от населението той е 7 пъти над средния за страната, показва изследване на Института за пазарна икономика.
Перспектива за младите
„При избора на професия днес са важни не само заплатата, работната среда, достъпът до нови технологии и кариерните възможности, но също средата за живот и балансът между работата и личното време. Предимство е, че нашите социални инвестиции от последното десетилетие превърнаха Панагюрище в много по-привлекателно място – заради професионалните перспективи, здравеопазването, богатия културен календар, туристическия потенциал. Инвестицията ни в развитието на местната болница привлече млади специалисти и семейства от други региони, а и повече младежи от общината виждат перспектива да останат и да се реализират в мястото, където са родени“, казва изпълнителният директор инж. Николай Пелтеков.
Пример за това дава Мария Илкова, отличничката на четвъртия випуск дуално обучение, завършил в панагюрската Професионална гимназия през 2022 г. Тя прие поканата да започне работа в „Асарел-Медет“ и продължи задочно да учи в Минно-геоложкия университет. Цветан Кузманов пък е от първия випуск дуални ученици и работи като автомонтьор в Централна ремонтна база. През 2022 г. той стана първият, който е тръгнал от дуалното обучение, за да получи фирмената награда за най-добър в професията само три години след началото на кариерата си в компанията.
Компания с голямо сърце
Хора и тежка техника от „Асарел-Медет“ на два пъти през 2022 г. трябваше да помагат за гасенето на големи горски пожари – край селата Калугерово и Лесичово в края на юли и край панагюрското село Елшица през август. „Благодаря на ръководството и на всички работници и служители за изключителния принос, който имахте за овладяването на огнената стихия. Истината е, че без вашата техника и денонощната работа на вашите момчета, трудно щяхме да се справим“, каза тогава областният управител на Пазарджик Трендафил Величков.
Общо 24 асарелци – огнеборци, булдозеристи, минни инженери, охранители и шофьори, получиха фирмени награди за Деня на миньора, заради борбата си с пожарите. През септември компанията се отзова на апела за помощ и в карловското село Каравелово, където отново хора и тежка минна техника помогнаха за преодоляването на щетите от незапомненото наводнение. Пример за това, че големите компании са такива, когато в тях работят хора с големи сърца.
Източник: www.bia-bg.com